تاریخچه نقش برجسته سفالی

تاریخچه نقش برجسته سفالی

تاریخچه نقش برجسته سفالی

قرائن موجود از آثار کشف شده گویای این حقیقت است که تاریخ سفالگری در ایران از هزاره هشتم پیش از میلاد آغاز شده است و مردمان آن دوران برای انجام کارهای روزانه و مراسم مذهبی اشیاء گوناگونی را با گل می ساختند که پس از قرنها تکامل و کشف آتش ، آنها را پخته و به سفال تبدیل میکردند .


پس از این کشف مهم توسط انسان رفته رفته سفال کاربرد بیشتری پیدا کرد و در موارد متعددی از این محصول فوق العاده استفاده شد . شکل پذیری عالی ، دوام و ماندگاری بسیار زیاد ، مقاومت خوب ، ماده اولیه ارزان و در دسترس و … همه و همه از مواردی بود که بشر را به استفاده بیشتر از سفال ترغیب میکرد .


مطمئنا مهمترین استفاده از سفال و سفالگری توسط انسانهای گذشته ، ساخت ظروف و کوزه ها و سبد هایی ساده و بی نقش برای کاربرد در زندگی بوده است ، اما روح زیبایی دوست انسان باعث شد که با ایجاد نقش و طرح بر روی بدنه ظروف سفالی ، زیبایی بیشتری را برای این ظرف ها به ارمغان بیاورد .


این نقش ها از اشکال بسیار ساده شروع شد و با پیشرفت تمدن بشری و اختراع خط ، به نوشته ، خط و نقش های پیچیده تر و زیباتر تبدیل شد . ظروف پيش از تاريخ، مكشوف در خاك ايران نشان مي دهد كه كوزه گران ايراني مهارت فوق العاده در نقاشي روي سفال داشته اند. بهترين نمونه‌هاي اين قبيل ظروف سفالين از شوش و ري و كاشان و دامغان به دست آمده است .

در حدود 1500 سال پيش از ميلاد در اطراف جزاير قبرس، صنعت سفال سازي ترقي فوق‌العاده كرد و ظروف كه از آن نواحي به دست آمده داراي نقوش بسيار زيبا مي‌باشند. پس از سالها تلاش و ممارست كوزه گران يوناني صنعت كوزه گري خود را تكميل كردند و امروز نمونه هاي بسيار زيبايي از كوزه هاي يوناني در موزه هاي بزرگ دنيا مانند موزه «ارميتاژ» موجود است. از حيث نقوش، ظروف سفالين يونان كامل‌ترين ظروف دنياي قديم مي‌باشند زيرا غالباً حتي يك داستان و يا يك واقعه تاريخي را نشان مي‌دادند.

به مرور زمان سفال علاوه بر ظرف و سبد ها کاربردهای تزیینی نیز پیدا کرد و از آن برای ساخت مجسمه و اشیای زینتی نیز استفاده شد . به طوریکه اولین مجسمه های سفالین بشر ساخته شد و بعد از گذشت قرنها ساخت مجسمه های سفالی نیز به تکامل و اوج خود رسید به طوریکه در قرن چهارم پيش از ميلاد در ناحيه تاناگرا نزديك آتن، هنرمندان سفال ساز دست به ساختن مجسمه‌هاي كوچك سفالين زدند كه بسياري از آنها امروز به منزله شاهكارهاي بزرگي در موزه لوور و در موزه لندن معرفي گرديده اند.

در طی قرون متمادی نیزانسانهای خوش ذوق بر روی سطوح گلی ، نقش ها و شکل هایی به صورت برجسته ایجاد کردند که احتمالا اولین نقش برجسته های سفالی به معنای امروزین آن ایجاد گردید .
همچنین سفالگران و هنرمندان قدیم ، نوشته ها و خطوط را نیز به صورت برجسته بر روی سطوح گلی ایجاد میکردند و در کوره میپختند . این شیوه یعنی نوشتن خطوط به صورت نقش برجسته به ویژه بعد از ظهور اسلام رونق گرفت و بی شک توسط هنرمندان سده های اخیر ایرانی به اوج و کمال خود رسید که نمونه های مختلفی از شاهکارهای هنرمندان خوش ذوق ایرانی را میتوان در مساجد باز مانده از دوره های مختلف این سرزمین مشاهده نمود که هر ببننده ایی را به تحسین و حیرت وا میدارد .

از آن زمان تا کنون هنرمندان و صنعت گران خوش ذوق این هنر ارزشمند را حفظ کرده و به شیوه های گوناگون طرح ها و اندیشه های هنری خود را به تابلوهای نقش برجسته سفالی تبدیل کرده اند .امروزه هنر سفال نقش برجسته کاربردهای وسیعتر و بیشتری پیدا کرده به گونه ایی که برای ساخت سر درب های ساختمان ، تابلو های هنری و همچنین زیبا سازی هتل ها و رستوران ها و لابی ورودی مجتمع های مسکونی ، بالای شومینه ها ، کنار دربهای آسانسور و داخل مجتمع های تجاری و اداری و …

شرکت نقش خاک به عنوان یکی از مجهزترین و با کیفیت ترین کارگاه های تولید تابلوهای نقش برجسته سفالی ، این هنر ارزشمند و اصیل را به دوستداران فرهنگ و هنر سرزمین عزیزمان ایران پیشنهاد نموده و جهت اجرای طرح ها و نقوش زیبا و متناسب با فضای پروژه های مختلف ساختمانی اعلام آمادگی مینماید .

یک نظر وجود دارد

  1. مطلب جالب و مفیدی بود
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید